Додому Новини єпархії У Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбувся захист дипломних робіт магістрів-релігієзнавців

У Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбувся захист дипломних робіт магістрів-релігієзнавців

У діалозі духовної і світської науки й освіти, який спрямовується на консолідацію сучасного українського суспільства навколо одвічних цінностей і становлення в ньому етично відповідальної особистості, 20 грудня 2018 року ознаменувалося подією, що є важливим кроком на шляху формування в Україні єдиного науково-освітнього простору, де втілиться ідея синергії духовності й інтелекту, взята за основу святителем Петром Могилою, митрополитом Київським при заснуванні своєї Академії — першої у східнослов’янських землях вищої школи університетського типу. У Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара відбулося засідання Державної комісії із захисту дипломних робіт магістрів-релігієзнавців, яке засвідчило успішне завершення в ньому вже третього циклу підготовки професіоналів вищого гатунку у релігієзнавчій сфері, що стає тим осередком взаємодії богослов’я і гуманітаристики, де в умовах сьогодення стверджується розуміння невіддільності пізнання від граничного комунікативного досвіду — звернення людини до Бога і сприйняття “іншого” як ближнього.

Долучаючись до відродження життєдайної традиції українського академізму і відповідаючи на суспільний запит щодо фахівців у галузі релігієзнавства, здатних як викладати духовно-моральні навчальні дисципліни у світських освітніх закладах, так і професійно спрямовувати пошук відповідей на гострі питання міжконфесійних стосунків, ДНУ імені Олеся Гончара одним із перших в Україні запровадив підготовку релігієзнавців, яка із 2015 року відбувається в межах магістратури, а із 2016 року – і в рамках бакалаврату.

Релігієзнавчий освітньо-науковий напрям був започаткований у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара за ініціативою митрополита Дніпропетровського і Павлоградського Іринея, кандидата богослов’я, почесного доктора ДНУ. Завдяки глибокій обізнаності не лише у проблематиці особистісного становлення і суспільного розвитку, що є актуальною для Дніпропетровщини, де його архіпастирське служіння триває вже 25-тий рік, але й у загальних проблемах самовизначення особистості в сучасному мультикультурному і багатоконфесійному світі, до вирішення яких він долучився під час виконання церковної місії в Японії, США і Канаді, владика Іриней запропонував форму взаємодії духовної і світської науки й освіти, спрямовану на вироблення стратегії підготовки релігієзнавців, відповідної викликам сучасності.

Ця пропозиція Керуючого Дніпропетровською єпархією УПЦ була підтримана ректором Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, членом-кореспондентом Національної Академії Наук України, доктором фізико-математичних наук, професором Миколою Вікторовичем Поляковим. Щоб скоординувати організаційну та науково-методичну роботу, необхідну для реалізації цього задуму, була створена ініціативна група, очолена архієпископом Новомосковським Євлогієм, вікарієм Дніпропетровської єпархії, кандидатом богослов’я, кандидатом філософських наук, магістром англійської філології, доцентом кафедри філософії ДНУ. Підставами саме такого вибору куратора релігієзнавчого освітньо-наукового напряму в Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара стали дванадцятирічний досвід викладання владики Євлогія в Київській Духовній Академії і Семінарії і перші результати впровадження Біблійної історії у програму підготовки філософів у ДНУ, що було ініційоване ним у 2013/2014 навчальному році, а також модель співвіднесення богословських та історико-філософських методів, яка була вироблена у його дисертаційних роботах, представлених у їх підсумках у понад 40 наукових публікаціях.

Євлогій, архієпископ Новомосковський запропонував концепцію підготовки фахівців-релігієзнавців, що грунтується на ідеї синергії духовної і світської науки та освіти. Таке стратегічне бачення перспективи розвитку релігієзнавчого напряму здобуло підтримку декана факультету суспільних наук і міжнародних відносин, доктора філософських наук, професора Олександра Сергійовича Токовенка та науково-педагогічного колективу кафедри філософії, очолюваного доктором філософських наук, професором Віктором Броніславовичем Окороковим. Завдяки їх професіоналізму розроблена і вже третій рік успішно впроваджується модель формування фахової компетенції релігієзнавців, що спрямовується на розкриття їх здатностей до викладацької, науково-дослідницької, інноваційної та експертної діяльності, націленої на закладання духовно-моральних основ особистісного самопізнання та соціальної комунікації.

Дипломні роботи, підготовлені і захищені всіма магістрами релігієзнавства цього року випуску, стали результатом наполегливої і кропіткої творчої співпраці університетських викладачів і студентів, в якій у ході дослідження актуальних релігієзнавчих проблем викристалізувалися професійні компетентності випускників, необхідні для того, щоб долучитися до нарощення інтелектуального ресурсу українського народу в нерозривному зв’язку із новоусвідомленням відкритого ним Першоджерела духовності.

Серед тих, хто 20 грудня нинішнього року підтвердив набуття кваліфікації магістра-релігієзнавця, захистивши дипломну роботу у Дніпровському національному університеті імені Олеся Гончара, — священнослужителі Дніпропетровської єпархії УПЦ — архімандрит Спиридон (Бабай), настоятель храму на честь преподобного Сергія Радонежського м. Дніпра, протоієрей Віталій Гребінюк, настоятель храму на честь святителя Миколая, архієпископа Мір Лікійських Чудотворця, протодиякон Вячеслав Марцинков, регент Свято-Преображенського кафедрального собору м. Дніпра, а також Ольга Калашнікова, послушниця Свято-Тихвінського жіночого монастиря м. Дніпра, Юлія Барко, викладач образотворчого мистецтва міського комунального закладу культури “Дніпровська дитяча школа мистецтв №4 імені Бориса Гмирі”, та Олександра Несправа, вчитель англійської мови комунального закладу освіти “Спеціалізована багатопрофільна школа №23 з поглибленим вивченням англійської мови” Дніпровської міської ради. Всі вони захистили свої магістерські роботи на “відмінно”, підтвердивши право на отримання дипломів з відзнакою.

Після оголошення результатів захисту дипломних робіт магістрів спеціальності “Релігієзнавство” до всіх учасників процесу дипломування звернувся Голова Державної комісії Корх Олександр Миколайович — завідувач кафедри соціальних комунікацій, філософії та суспільно-політичних дисциплін Університету митної справи та фінансів (м. Дніпро). Він відзначив високий рівень підготовки фахівців релігієзнавчої сфери у ДНУ імені Олеся Гончара, що забезпечує їх готовність до плідної праці в усіх сферах діяльності, пов’язаних із релігією, і побажав випускникам-магістрам безнастанного зростання у власному професіоналізмі у поєднанні із духовно-моральним самовдосконаленням.

Із привітальним словом до Голови і членів Державної комісії із захисту дипломних робіт магістрів-релігієзнавців та цьогорічних випускників звернувся Євлогій, архієпископ Новомосковський. Акцентувавши вагомість результатів у розвитку релігієзнавчого освітньо-наукового напряму, якими Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара ознаменував 100-річчя його заснування, архіпастир наголосив, що отримана вища освіта та набутий науково-дослідницький досвід дозволяють третьому випуску магістратури ДНУ за спеціальністю “Релігієзнавство” включитися у процес поновлення в Україні єдності науково-освітнього простору, де при конституційно гарантованій свободі світогляду і віросповідання буде забезпечуватися орієнтація пізнавального процесу на одвічні цінності, стверджені в міжособистісному спілкуванні.