Додому Новини єпархії В усіх храмах і монастирях УПЦ підноситимуться особливі прохання і молитва за...

В усіх храмах і монастирях УПЦ підноситимуться особливі прохання і молитва за припинення бойових дій і відновлення миру в Україні (текст)

З благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія в усіх храмах і монастирях Української Православної Церкви під час Божественної літургії на сугубій єктенії виголошуватимуться особливі прохання і молитва за припинення бойових дій та відновлення миру в Україні.

Відповідний циркуляр Київської Митрополії був надісланий усім єпархіальним Преосвященним 26 лютого 2022 року, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

ПРОХАННЯ НА СУГУБІЙ ЄКТЕНІЇ

Еще молимся, о еже мир и тишину вселити в землю нашу, украинскую, и избавити нас от всякого врага и супостата. Сердцем сокрушенным взываем Тебе, Господи, Источниче любви и милосердия, Великодаровитый Защитниче наш, скоро услыши и милостивно помилуй.

Призри, Владыко Человеколюбче, милостивным Твоим оком на народ наш, во скорби сущий, и сохрани: в терпении отчаявшихся, не по своей ну?жде домы и селения своя оставившия. Благослови, Господи, людей с любовию и состраданием принимающих их и самарянинову милосердную руку помощи им подающих. Молимся Тебе, Спасителю наш, скоро услыши и яко Благосерд помилуй.

МОЛИТВА

Владыко Вседержителю, Господи Иисусе Христе Боже наш, призри милостивно с высоты человеколюбия Твоего на вопль и стенание народа украинского, в скорби сущаго.

Вемы Господи, яко грехми и беззаконии нашими прогневаша Твою благость, но умилосердися и помилуй нас; не отврати Лица Твоего от нас в смятении и печали сущих. Даруй нам всесильную благодать Твою: власти умудри, воинство наше мужеством укрепи, споспешствуй им во всем благопотребном, лишенныя крова введи в домы, плененныя избави, недугующия исцели, отчаянныя утеши, на поле брани жизнь свою положивших милости Твоей сподоби и вся люди Твоя сохрани от врага и супостата.

Молимся Тебе, Боже наш, да будут уши Твои внемлюще гласу моления нашего, не отврати Лица Твоего от воздыханий наших и не остави Отечество наше Православное. Подаждь, Господи, вожделенный мир и спасение всем на Тя уповающим и призывающим Имя Твое, молитвами Преблагословенныя Матери Твоея и Владычицы нашея Богородицы, святого крестителя и просветителя нашего великого и равноапостольного князя Владимира и всех святых земли нашея.

Ты бо еси крепость и утверждение, помощь и победа верно на Тя уповающих и Тебе славу воссылаем со безначальным Твоим Отцем и с Пресвятым Духом, ныне и присно и во веки веков. Аминь.