Додому Майбутні події У День захисника та захисниці України в УПЦ звершать молебні і панахиди...

У День захисника та захисниці України в УПЦ звершать молебні і панахиди за українських воїнів

14 жовтня 2022 року, у свято Покрову Пресвятої Богородиці і День захисника та захисниці України, з благословення Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Онуфрія, в храмах та монастирях Української Православної Церкви звершать молебні за здоров’я живих та панахиди за померлих українських воїнів, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Відповідне благословення Предстоятель надав усім єпархіальним архієреям Української Православної Церкви.

“14 жовтня відзначається День захисника і захисниці України, – йдеться в документі. – У зв’язку з зазначеним, у всіх храмах та монастирях ввіреної Вам єпархії благословляється звершити молебні за живих та панахиди за померлих захисників України”.

Прохання на сугубій єктенії:

Еще́ мо́лимся Тебе́, Го́споду Бо́гу на́шему, о рабе́х Бо́жиих, во́инах, имя рек, е́же укрепи́ти их в по́двизе служе́ния во́инского, да возмо́гут в пра́вде сердца́ своя́ соблюсти́ и ве́рою го́рдости враго́в наших противоста́ти, рцем вси, ско́ро услы́ши и ми́лостивно поми́луй.

Еще́ мо́лимся Тебе́, Го́споду Бо́гу на́шему, о е́же воинов, во мно́зех лише́ниях и злострада́ниях благода́тию и любо́вию Твое́ю уте́шити, и неврежде́нных на по́ле бра́ни неизрече́нным Про́мыслом Твои́м соблюсти́, рцем вси, ско́ро услы́ши и ми́лостивно поми́луй.

Молитва:

Господи Боже Вседержителю, присно о людех Твоих любовию промышляяй и ко спасению всех направляяй, у Негоже власы вся на главах человеческих изочтени суть.

Смире́нно мо́лим Тя: рабо́в Твои́х, во́инов, и́мя рек, в тя́готах слу́жбы ратныя укрепи́, упова́нием и ве́рою уте́ши, благода́тию Твое́ю на по́ле бра́ни, покрывающе их и сохраняюще.

Да по́двиг любве в служении ближним и Отечествию своему соверши́вше, здра́вы и неврежде́нны в до́мы своя́ возвратя́тся, хва́ляще Тя, Еди́наго Бо́га, Творца́ и Промысли́теля на́шего, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха. Ами́нь.