Домой Новости епархии Слово на вручення жезла єпископу Петропавлівському Андрію, вікарію Дніпропетровської єпархії

Слово на вручення жезла єпископу Петропавлівському Андрію, вікарію Дніпропетровської єпархії

СЛОВО НА ВРУЧЕННЯ ЖЕЗЛА
ПРЕОСВЯЩЕННОМУ АНДРІЮ (ВАСИЛАШКУ),
ЄПИСКОПУ ПЕТРОПАВЛІВСЬКОМУ, ВІКАРІЮ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ЄПАРХІЇ

Возлюблений у Христі, Преосвященний єпископе Андрію!

Всемилостивий Господь через Священний Синод Української Православної Церкви обрав тебе на єпископське служіння, щоб ти став ще одним Його хоробрим і вірним служителем добра та істини. В молитві і рукопокладенні єпископів на тебе зійшла Божественна благодать, яка освятила твої сили, душу й тіло та спочила на тобі, як на святих Апостолах у день П’ятидесятниці.

У чернецтві ти був пострижений на честь святого апостола Андрія Первозванного. Ім’я Андрій з грецької означає «хоробрий» або «відважний». Вважається, що людина є відважною тоді, коли нічого не боїться. Справді, єпископ не має боятися жодних життєвих перипетій чи спокус, які посилаються йому в земному житті. Проте святий апостол Павло не тільки єпископів, а й усіх християн навчає: «Зі страхом і трепетом звершуйте своє спасіння, тому що Бог створює в вас і хотіння, і діяння за Своїм благоволінням» (Флп 2:12-13). Перед причастям Святих Господніх Тіла і Крові священнослужитель закликає вірян: «Зі страхом Божим і вірою приступіть». Людина, яка вірить та довіряє Богу, завжди боїться зробити або щось проти Його волі, або те, за що перед Богом їй буде соромно. Саме такий страх і називається у Святому Письмі та творах святих Отців «страхом Божим».

Святитель Феодор Едеський каже: «Істинна й глибоко вкорінена віра породжує страх Божий; а страх Божий навчає нас дотримуватися Заповідей: адже де страх, там і дотримання Заповідей; у дотриманні Заповідей полягає діяльна чеснота, яка є початком духовного споглядання; плодом усього цього є безстрасність; а через безстрасність оселяється в нас любов». Як світильник стоїть у середині темної кімнати та освітлює її, так і страх Божий, коли вселяється в серце людини, просвітлює її та навчає чеснотам і Заповідям Божим. Як відомо, вода за своєю природою — і не гірка, і не солодка, але набуває властивостей тих місць, з яких бере початок. Отже, якщо у твоєму серці перебуватиме страх Божий, то й усі твої справи, як з доброго джерела, будуть добрими перед Богом.

Ти був вихований у сім’ї священника у дусі страху Божого. З раннього дитинства, як відданий та люблячий син Церкви, ти завжди відзначався старанністю і служив у ній усіма даними тобі від Бога силами та талантами. В єпископській хіротонії набуті тобою здібності зросли та укріпилися. Сьогодні ти дав велику обітницю і отримав благодать Святого Духа, яка освятила тебе на єпископське служіння. Перед народом Божим ти пообіцяв звершувати це служіння зі страхом Божим і все своє життя пасти доручену тобі церковну паству за прикладом Пастиреначальника Христа.

Ставши насельником нашої древньої святині — Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, ти мав змогу навчитися молитві і послухові разом із братією цієї обителі та святими угодниками, які тут спочивають. Всі адміністративні здібності, необхідні для звершення єпископської місії в Церкві, можна набути з досвідом. Але вони здобуваються лише тоді, коли єпископ не забуває своїх чернечих обітниць і вбачає головний сенс у палкій молитві до Бога. Зігрівай набутий у Києво-Печерській Лаврі досвід, будь відповідальним за свої дії як архієрей та не бійся високого обов’язку, якого потребує єпископське служіння, а сприймай його як особливий подвиг, покладений на тебе Священноначаллям Української Православної Церкви.

Тобі визначено бути вікарним єпископом Дніпропетровської єпархії та помічником Високопреосвященнішого митрополита Дніпропетровського і Павлоградського Іринея. Багатолітніми трудами митрополита Іринея єпархія сьогодні розвивається в пастирській, просвітницькій, місіонерській, соціальній діяльності, відродилося чернече життя у святих обителях, у храмах загорілася лампада молитви і надії, а віряни приходять до живого Слова Божого. Прислухайся до його порад, адже його великий досвід засновується на виконанні Євангельських заповідей з любов’ю та страхом Божим.

Нехай цей жезл устрашає невидимих твоїх ворогів та ворогів дорученої тобі пастви, а також додає тобі ще більшої мужності в несенні єпископського подвигу. А зараз благослови всіх вірян, які молилися сьогодні за тебе.

+ОНУФРІЙ,
МИТРОПОЛИТ КИЇВСЬКИЙ І ВСІЄЇ УКРАЇНИ,
ПРЕДСТОЯТЕЛЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ

23 грудня 2018 р.
м. Київ