
15-го лютого 2025 року, в день великого дванадесятого свята Стрітення Господа Нашого Іісуса Христа, вікарій Дніпропетровської єпархії Української Православної Церкви архієпископ Новомосковський Євлогій очолив Божественну Літургію у Свято-Троїцькому кафедральному соборі м. Самар у співслужінні штатних соборних кліриків.
Напередодні святкового дня архіпастир відслужив Всенічне бдіння і літію із чином благословення п’яти хлібів у тому ж соборі. На полієлеї архієпископ Євлогій помазав богомольців святим єлеєм.
Після прочитання Євангелія на Літургії вікарний архієрей промовив проповідь, у якій звернув увагу благочестивих слухачів на послідовне виконання Закону Самим Законодавцем і Богородицею. Народжений від Діви і не потребуючий обрізання був обрізаний у восьмий день; будучи Джерелом святості, у сороковий день був принесений у храм для освячення; не маючи потреби у каятті, зайшов у воду Іордана і був хрещений. Пренепорочна, Пресвята, Пречиста і Нетлінна народжувала передвічного Первістка не «во гресехъ», тож очищення не потребува́ла. Христос утробу Діви Різдвом Своїм освятив (Кондак Стрітення). Вона прийшла у храм «по реченному въ законе» (Лк. 2. 24), щоб виконати всякий глаголъ Божий. Слова євангеліста «егда исполнишася дніе очищенія єю» (Лк. 2. 24) вказують не на стан природи Богоматері, а, очевидно, на термін виконання виписаного у Законі священнодійства.
Після виголошення подвійної (сугубої) єктенії архієпископ Євлогій прочитав молитви про мир в Україні. Серед спочилих були молитовно згадані вожді та воїни, на полі бою полеглі.
По закінченню Літургії традиційно в той день, як велить статут церковний, було звершене освячення свічок, взятих отъ пщелъ. Посилаючись на опис мороку і жахіть древнього спокусника у Давидовому псалмі та на богослужбовий текст чину освячення свічок на Стрітення Господнє, владика Євлогій пояснив зміст священнодійства і призначення святині. Цього дня свічки освячують для того, щоб не просто запалювати їх в нічний час або освітлювати темні приміщення, а як засіб розсіювання темряви гріха й опівночі, й опівдні, захищати себе «отъ страха нощнаго, от стрелы летящия во дни, отъ вещи во тьме преходящія, отъ сряща, и беса полуденнаго». Їх можна використовувати «на всяк час и на всяк день» для того, щоб світлом благодаті «тако сердца наша невидимымъ огнемъ, си есть: светлостію святаго духа просвещенна, слепоты всяческихъ греховъ избежатъ, да очищеннымъ души окомъ, сия видети возможемъ, яже Тебе суть благоугодна и нашему спасению благопотребна, и еже намъ победившимъ сего міра темныя беды, сподобитися к свету непрестанному достигнути» (Молитва третья на освящение свещъ).
Архієпископ Євлогій надав усім святительське благословення, привітав парафіян із Великим Святом, а причасників – і з прийняттям Святих Христових Таїн.
Інформаційний відділ
Дніпропетровської єпархії УПЦ