22 вересня 2021 року, в день після свята Різдва Пресвятої Богородиці та пам’яті Святих і праведних Богоотців Іоакима й Анни, о 9.30 ранку вікарій Дніпропетровської єпархії Української Православної Церкви архієпископ Новомосковський Євлогій вирушив із території Свято-Троїцького кафедрального собору міста Новомосковська до міського Меморіалу Вічної Слави, щоб долучитися до урочистого зібрання, присвяченого події новітньої історії, вирішальної для збереження славної столиці Присамар’я, — визволення її від нацистів у третю осінь Великої Вітчизняної війни 1941 — 1945 років і покликаного ознаменувати початок святкування 445-річчя від часу заснування на річці Самарь поселення, знаного як найдавніший на Дніпропетровщині осередок Православ’я, нерозривно пов’язаний із долученням українського народу до Першоджерела духовності. Вікарного архієрея супроводжували представники духовенства Новомосковщини: протоієрей Олексій Прокопов, клірик Свято-Троїцького кафедрального собору в м.Новомосковськ, протоієрей Роман Цешковський, клірик храму на честь 40 мучеників Севастійських у м.Новомосковськ, протоієрей Володимир Ляшенко, настоятель Свято-Троїцького храму в с. Новотроїцьке Новомосковського району та ієрей Павло Дмитрієв, настоятель храму на честь Дванадцяти Апостолів смт Меліоративне Новомосковського району.
На 10 годину ранку на міській площі перед монументом переможцям найстрашнішої із воєн, пережитих людством, зібралися керівники міста Новомосковська, представники громадських та релігійних організацій, військовослужбовці, численні містяни, об’єднані щиросердим почуттям вдячності до тих, хто в цей день 78 років тому звільнив їх малу батьківщину — Новомосковську землю — від німецько-фашистських загарбників, вписавши ще одну славетну сторінку у хроніку запеклої і тривалої боротьби з нацизмом, що велася, щоб відстояти саме право людини жити, проти якого спрямовувалися найжахливіші прояви нелюдської сутності фашизму, і два роки потому завершилася Великою Перемогою над ним. Почесними гостями святкування Дня звільнення міста Новомосковська стали ветерани, трудівники тилу, діти війни, учасники повоєнної відбудови, які своїми людяністю та мужністю, бойовими і трудовими подвигами подолали воєнне лихоліття і проклали дорогу в мирне життя, ознаменоване і стрімким підйомом Новомосковщини.
Мітинг розпочався виконанням Державного Гімну України та Гімну міста Новомосковськ. Святкову атмосферу підтримала відома пісня композитора Дениса Січинського і поетеси Віри Лебедової “Чом, чом, чом, земле моя…”, що була виконана заслуженим артистом України Олександром Мірошниченком.
З вітальним словом до зібрання звернувся Новомосковський міський голова Сергій Рєзнік. Визначивши свято визволення міста Новомосковська як щорічний знаменний привід згадати минуле і зазирнути в майбутнє, він побажав містянам — благополуччя, Новомосковщині та її центру — поступального розвитку, а країні — миру.
У знак вшанування пам’яті воїнів — визволителів міста Новомосковська була оголошена хвилина мовчання.
Потім відбулася церемонія покладання квітів до Меморіалу Вічної Слави та Пам’ятника партизанам Присамар’я, в якій взяла участь і делегація Дніпропетровської єпархії УПЦ на чолі із архієпископом Новомосковським Євлогієм. Архіпастир та його супроводжувальна група вшанували тих, хто у протиборстві з нациськими нелюдями і на берегах Самарі, і на всіх інших плацдармах другої світової війни захистив одвічні людські цінності, що визначають життєві орієнтири і наших сучасників.
Інформаційний відділ
Дніпропетровської єпархії УПЦ