27 жовтня 2021 року у віртуальному вимірі науково-освітнього простору України відбулася Міжнародна наукова конференція, що була присвячена вшануванню пам’яті Григорія Савича Сковороди – самобутнього мислителя козацького роду, фундатора “філософії серця”, нерозривно пов’язаної із християнством, поета, філолога, перекладача з “давніх і нових мов” і музиканта — в ознаменування 300-річчя від дня його народження, яке святкуватиметься наступного року. Співорганізаторами гуманітарно-наукового форуму, покликаного консолідувати зусилля українських та іноземних філософів, філологів, істориків, культурологів на шляхах осмислення сковородинівської творчої спадщини, значущої для сьогодення як один із важливих дороговказів возз’єднання раціональності і духовності, виступили Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К.Д.Ушинського та Анхойський університет фінансів та економіки (Китайська народна Республіка).
Учасниками зібрання в режимі zoom-конференції стали понад 100 досвідчених і юних науковців із різних регіонів нашої держави, а також із європейських країн та Китаю. На запрошення оргкомітету конференції до спілкування із колегами по академічній діяльності долучився і вікарій Дніпропетровської єпархії Української Православної Церкви архієпископ Новомосковський Євлогій — кандидат богослов’я, кандидат філософських наук, відомий і як ініціатор вивчення в Україні американської персоналістичної філософії, співвіднесеної із українською кордоцентричною традицією філософствування, і як дослідник англійських перекладів Біблії доби Єлизавети І, визнаних ключовими віхами вироблення перекладацького арсеналу “передання Слова Божого людськими мовами” (Ю. Найда).
Робота форуму розпочалась о 10 годині ранку із організаційної on-line зустрічі. На ній очільники освітньо-наукових спільнот, залучених до участі у конференції, засвідчили їх готовність до співпраці за заявленою проблематикою і в обраному форматі її розгляду. Налаштованість представників університетської науки Дніпропетровщини на плідний діалог щодо багатогранної творчості Григорія Сковороди підтвердили докторка філософських наук, професорка, завідувачка кафедри філософії і педагогіки вищої школи Національного технічного університету “Дніпровська політехніка” Юлія Олександрівна Шабанова та доктор філософських наук, професор, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Навчально-наукового інституту права та інноваційної освіти Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ Олексій Владиславович Халапсіс.
Перша робоча частина конференції була побудована як низка доповідей студентів та їх обговорень і виявила нові — окреслені молодим поколінням гуманітаріїв — горизонти осмислення сковородинівського літературно-філософського доробку, що відзначаються широтою полікультурного контексту та мультилінгвальних інтерпретацій і водночас прагненням до точності та повноти розуміння мови і логіки думки видатного Києво-Могилянця.
Упродовж другої робочої частини форуму авторитетні науковці презентували свої наукові розвідки, націлені на залучення концептосфери Григорія Сковороди у русло формування постсекулярного мислення, та уточнювали власні позиції в ході обміну думками щодо способів поновлення, на теренах сучасної гуманітаристики, холістичного сприйняття особистості, втіленого у сковородинівській рефлексії. Осередок спілкування визначили розробки вчених Дніпропетровського регіону, зокрема, й архієпископа Новомосковського Євлогія. Владика представив доповідь на тему ”Наративні форми передання досвіду богоспілкування: шляхи осмислення у філософії Григорія Сковороди”, що буде включена у збірник матеріалів “Міжнародних Сковородинівських читань”, який вийде найближчим часом.
Інформаційний відділ
Дніпропетровської єпархії УПЦ