Додому Новини єпархії У Неділю митаря і фарисея Євлогій, архієпископ Новомосковський очолив Божественну Літургію у...

У Неділю митаря і фарисея Євлогій, архієпископ Новомосковський очолив Божественну Літургію у Свято-Знаменському жіночому монастирі

У Неділю митаря і фарисея Євлогій, архієпископ Новомосковський очолив Божественну Літургію у Свято-Знаменському жіночому монастирі
25-го лютого 2024 року, в Неділю митаря і фарисея та в день ушанування образу Пресвятої Богородиці «Іверська», у Свято-Знаменівській обителі с. Вербівське Синельниківського району Дніпропетровської області зібралися парафіяни монастирського храму, а також паломницькі групи, очолювані їх пастирями, щоб у євхаристичному спілкуванні з вікарієм Дніпропетровської єпархії Української Православної Церкви архієпископом Новомосковським Євлогієм і настоятелькою монастиря ігуменею Варварою (Бобер) та її сестрами у Христі виразити молитовне поклоніння Божій Матері через звернення до Її ікони і молитовно згадати настоятельку цього монастиря, яка поклала початок його відродженню після довгих років руйнування, – ігуменю Георгію (Ємельянову), спочилу в Бозі дванадцять років тому цього дня —  у 2012 році.
 
Зз благословенням Керуючого Дніпропетровською єпархією УПЦ митрополита Дніпропетровського та Павлоградського Іринея вікарний архієрей очолив Божественну Літургію у співслужінні кліриків монастирського храму та духовенства Павлоградського і Васильківського церковних округів.
 
Після прочитання євангельських зачал на Літургії архієпископ Євлогій промовив слово на тему притчі про митаря та фарисея.   Розуміння змісту короткої притчі, яка налаштовує вірних на зустріч Великої Чотиридесятниці, владика Євлогій розширив за допомогою звернення до паралельних місць Священного Писання, де Спаситель через пророків і Сам особисто застерігає тих, хто став на шлях спасіння, проти «кваса фарисейска» (Мф. 16:6):   фарисеї сіли «на Моисеове седалищи» (Мф. 23:1);  утворилася «церковь лукавнующихъ» (Пс. 25:5), керована собором суєти; релігійний досвід фарисеїв призвів до трагічного розладу особистості, вираженого в лицемірстві, безумстві, сліпоті духовній,  — «лицемери» (Мф. 23:13), «лицемери» (Мф. 23:14), «лицемери» (Мф. 23:15), «вожди слепиі» (Мф. 23:16), «буи и слепиі» (Мф. 23:17), «буи и слепиі» (Мф. 23:19), «лицемери» (Мф. 23:23), «вожди слепиі» (Мф. 23:24) і т. д. до кінця 23-го розділу Євагелія від Матфея…  
 
Архієпископ Євлогій також передав сказання про Іверську ікону Божої Матері і звернув окрему увагу благочестивих слухачів на її іншу назву — Вратарниця.  Таке найменування не лише нагадує історію про те, як щоразу ікона сама переміщалась із храму на ворота Іверської обителі, а і набуває абсолютного значення, відсилаючи нас до старозавітних прообразів і християнського вчення про Богородицю, Яку звеличують в образі «непрохідних воріт», «кіота ширшого небес».  Великий пророк Ієзекіль бачив Її як ворота закриті, через які незбагненним чином проходить Слово, щоб стати Сином Людським і Своїй Матері зберегти Дівство: «сія врата заключенна будутъ и не отверзутся» (Иез. 44:2), а набуте Дівою материнство ворота відкриває: «Радуйся, благая Вратарнице, двери райския верным отверзающая» (Акафист перед иконой Богородицы «Иверская»).
 
Владика Євлогій також нагадав життєвий шлях і служіння Церкві Христовій ігумені Георгії (Ємельянової), яка протягом останніх 15-ти років свого життя очолювала Свято-Знаменський жіночий монастир, відбудувала вщент зруйновану обитель та зібрала сестер. Настоятелька відійшла до Господа 25-го лютого 2012 року —  в день святкування ікони Божої Матері «Іверська».   Багато людей на Дніпропетровщині зберігають світлу пам’ять про спочилу і творять молитви до Христа і Богородиці за спасіння її душі.    
 
Відразу після Літургії архіпастир звершив панахиду всередині храмового приміщення при тому самому складі духовенства та пастви. Потім був здійснений Хресний хід до місця упокоєння приснопам’ятних ігумені Георгії із сестрами у Христі. Біля їхніх могил було відслужено Літію та проголошено Вічну Пам’ять.
 
На завершення архієпископ Євлогій подякував ігумені Варварі та її сестрам за працю, безпосередньо сприйняту від духовної наставниці оновленої обителі, і побажав нинішній настоятельці та насельницям монастиря міцності душевних та тілесних сил для здійснення чернечого подвигу заради Христа та Його Церкви. Архіпастир наголосив на особливій значущості монастирів і для мирян, які шукають високих ступенів святості, і закликав паломників частіше відвідувати обитель заради їх духовного зростання у прагненні до спасіння.
 
Інформаційний відділ
Дніпропетровської єпархії УПЦ