Додому Новини єпархії Євлогій, архієпископ Новомосковський взяв участь у Всеукраїнській науковій конференції «Література в контексті...

Євлогій, архієпископ Новомосковський взяв участь у Всеукраїнській науковій конференції «Література в контексті культури»

Євлогій, архієпископ Новомосковський взяв участь у Всеукраїнській науковій конференції «Література в контексті культури»

13 травня 2021 року об 11 годині ранку в інтернет-просторі Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара відбулося урочисте відкриття і було розпочате пленарне засідання чергової — ХІІ — Всеукраїнської наукової конференції “Література в контексті культури” — авторитетного філологічного форуму, що організовується для літературознавців України кафедрою зарубіжної літератури ДНУ. Щоб осмислити культуротворчу місію мистецтва слова – історико-літературну проблему, невідбутню в її актуальності, — з позицій новітніх гуманітарно-наукових методологій, на дводенну наукову дискусію on-line на платформі zoom зібралися філологи із Києва, Харкова, Одеси, Полтави, Запоріжжя, Львова та із Братислави (Словаччина), а також науково-педагогічні працівники і студенти факультету української й іноземної філології Гончарівського університету.

До цього зібрання науковців долучився і вікарій Дніпропетровської єпархії Української Православної Церкви архієпископ Новомосковський Євлогій, який, обіймаючи посаду доцента кафедри філософії Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, вивчає метаонтологічний вимір особистості на засадах, закладених святоотецьким богослов’ям і із залученням методологічного ресурсу філософії та філології.

Владика Євлогій привітав організаторів та учасників конференції, відзначивши: «Звертаючись до Вас у світлий Пасхальний період із життєствердним вітанням «Христос воскрес!», бажаю плідної роботи науковому форуму, що розпочинається у день народження найдавнішої православної святині Дніпропетровщини – Свято-Троїцького кафедрального собору в місті Новомосковськ, який було збудовано запорізькими козаками й освячено 13 травня 1778 року, а у другій половині ХХ ст. врятовано від знищення завдяки таланту видатного українського письменника Олеся Гончара – автора роману «Собор» (1968).

Нехай цей збіг дат, що спонукає до роздумів про зв’язок часу і Вічності, та згадка про силу слова, явлену літературною творчістю нашого сучасника, надихають усіх нас на безнастанне духовне вдосконалення й інтелектуально-творче зростання на ниві словесності.»

Архієпископ Євлогій представив доповідь на тему «Стиль як маркер достовірності іншомовного відтворення пророцьких та апостольских свідоцтв у ренесансних перекладах Біблії», означивши у просторі гуманітарно-наукового діалогу, ініційованого літературознавчою школою ДНУ, магістральну гуманітарно-філософську проблематику постсекулярного сьогодення – саморозкриття людини у зверненні до Бога – й окресливши той горизонт осягнення граничного комунікативного досвіду, який прокладається в руслі вивчення орієнтирів, критеріїв і здобутків перекладацької діяльності, покликаної забезпечити особистісне долучення ближніх до Богоодкровенної істини.

Іншими проблемними осередками обговорення традиційних і новітніх форм художньо-словесної творчості у культурних вимірах стали: грані міжособистісної комунікації в їх літературно-творчому встановленні та зрушенні, що були висвітлені докторкою філологічних наук, завідувачкою кафедри зарубіжної літератури Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Оленою Іванівною Романовою і докторкою філологічних наук, професоркою кафедри світової літератури Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди Світланою Костянтинівною Криворучко; способи авторської маніфестації та задані ними шляхи читацької рецепції, на розгляді яких зосередилися доктор філологічних наук, професор кафедри зарубіжної літератури ДНУ Віктор Андрійович Гусєв і доктор філософських наук, професор цієї ж кафедри Олег Володимирович Родний; співвіднесеність життєвих чинників та мистецьких інспірацій літератури, осмислена докторкою філологічних наук, завідувачкою кафедри світової літератури Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Ольгою Миколаївною Ніколенко і докторкою філологічних наук, професоркою кафедри зарубіжної літератури Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Тетяною Миколаївною Потніцевою; етнокультурні, історико-культурні та соціокультурні домінанти художньої свідомості, акцентовані докторкою філологічних наук, професоркою кафедри світової літератури та теорії літератури Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова Оленою Володимирівною Юферевою, доктором філологічних наук, професором кафедри русистики та східноєвропейських студій Університету Коменського у Братиславі (Словаччина) Феліксом Маратовичем Штейнбуком, кандидаткою філологічних наук, доценткою кафедри зарубіжної літератури ДНУ Наталією Геннадіївною Велігіною та викладачкою цієї ж кафедри Ганною Євгенівною Нікітіною; смислотворчий потенціал реінтерпретацій «готового слова» традиціоналізму, досліджений кандидатами філологічних наук, доцентами кафедри зарубіжної літератури Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара Наталією Іванівною Власенко та Олексієм Володимировичем Левченком.

У науковому зібранні із доповідями, представленими у різних форматах науково-комунікативної взаємодії, взяли участь понад 100 вчених. Їх розробки будуть оприлюднені у формі статей у черговому випуску фахового збірника «Література в контексті культури».

Інформаційний відділ Дніпропетровської єпархії УПЦ