Додому Майбутні події Синод ухвалив рішення про відзначення тридцять першої річниці Харківського Собору та першої...

Синод ухвалив рішення про відзначення тридцять першої річниці Харківського Собору та першої річниці Собору УПЦ, що відбувся у місті Києві (+ молитовні тексти)

Священний Синод, який відбувся 23 травня 2023 року, мав міркування про відзначення 27 травня 2023 року тридцять першої річниці Харківського Архієрейського Собору та першої річниці Собору Української Православної Церкви, що відбувся у місті Києві. Про це повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.

Відповідно до рішення Священного Синоду, 27 травня у кафедральних соборах усіх єпархій Української Православної Церкви будуть відслужені подячні молебні.

Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ публікує відповідні молитовні тексти:

Прохання та молитва на подячному молебні 27 травня 2023 року

На сугубій єктенії:

Еще молимся Тебе, Господу Богу нашему, со умиленным сердцем и благодарением о милостех и щедротах изобильно во вся дни на нас изливающему, яко призрел еси на Святую Церковь Украинскую во всей стране нашей пребывающей, во дни Соборов архипастырей, пастырей и верных чад Твоих, иже Духом премудрости, разума, страха Божия, духом благочестия и ревности ради славы имени Твоего Святаго благоугодно совершиша устроение Церкви нашея, рцем вси, Господи, услыши и помилуй.

Еще молимся о Церкви нашей Украинстей, во еже оградити Ю от всяких искушений, соблазнов и разделений, замышляющих же против Нея посрамити и вразумити, да непреткновенно в любви и единомыслии совершим подвиг спасения нашего, молимся Тебе, Всещедрый Господи, услыши и помилуй.

Молитва:

Всевышний Боже, Владыко и Промыслителю всея твари, наполняяй вся величеством Твоим и содержай силою Твоею. К Тебе Великодаровитому Господу нашему со благодарением припадаем, сердцем смиренным и усердною молитвою о всех благодеяниих, яже излиял еси на Церковь Твою от лет древних и до сего дне во Отечестве нашем пребывающей.

Ты бо, Господи, Духом Твоим Святым глаголал еси чрез избранных Твоих, влагая в серца их благая о Церкви Твоей, умудряя верных служителей Твоих, архипастырей, пастырей и всех верных чад во дни Соборов Церкви нашея сугубо трудившихся во утверждение истинныя веры во стране нашей.

О сих всех благодарим Тя и просим со смирением и сокрушенным сердцем, не оставляй и на будущее время Церковь Твою и нас, верных чад Ея, молитвами Преблагословенныя Владычицы нашея Богородицы и всех святых земли нашея, подвигом добрым веру Православную сохранших. Да пребывающе под кровом Твоея милости Тебе поживем, нашему Владыце и Благодетелю, и Тебе славу и благодарение возсылаем Отцу и Сыну и Святому Духу ныне и присно во веки веков. Аминь.

Також молитовні тексти найближчим часом будуть надіслані в усі управління єпархій Української Православної Церкви.